SM470R1B1MHFQS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 220°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 84-CBFQFP Exposed Pad and Tie Bar |
| Supplier Device Package | 84-CFP |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 46 |
| Speed | 60MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM7® |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 2.05V |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A001A2A |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The SM470R1B1MHFQS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 220°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 84-CBFQFP Exposed Pad and Tie Bar.
This device comes in a 84-CBFQFP Exposed Pad and Tie Bar package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.503 units of SM470R1B1MHFQS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SM470R1B1MHFQS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.503 units of SM470R1B1MHFQS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SM470R1B1MHFQS available in?
The SM470R1B1MHFQS by Texas Instruments is available in a 84-CBFQFP Exposed Pad and Tie Bar package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SM470R1B1MHFQS?
Unit pricing for SM470R1B1MHFQS starts at $1643.88 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.