SN65HVD75DRBT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/ Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 80 mV |
| Data Rate | 20Mbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN65HVD75DRBT is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 40.956 units of SN65HVD75DRBT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN65HVD75DRBT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 40.956 units of SN65HVD75DRBT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN65HVD75DRBT available in?
The SN65HVD75DRBT by Texas Instruments is available in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN65HVD75DRBT?
Unit pricing for SN65HVD75DRBT starts at $0.9964 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.