SN74ALS257ANS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Data Selector/Multiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 2.6mA, 24mA |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Series | 74ALS |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74ALS257ANS is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.338 units of SN74ALS257ANS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74ALS257ANS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.338 units of SN74ALS257ANS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74ALS257ANS available in?
The SN74ALS257ANS by Texas Instruments is available in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74ALS257ANS?
Unit pricing for SN74ALS257ANS starts at $0.0090 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.