SN74ALS273NS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Non-Inverted |
| Functions | Master Reset |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 35 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 2.6mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 15ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 29 mA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Series | 74ALS |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74ALS273NS is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.946 units of SN74ALS273NS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74ALS273NS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.946 units of SN74ALS273NS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74ALS273NS available in?
The SN74ALS273NS by Texas Instruments is available in a 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74ALS273NS?
Unit pricing for SN74ALS273NS starts at $0.3483 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.