SN74AUC00RGYR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Number of Circuits | 4 |
| Voltage - Supply | 0.8V ~ 2.7V |
| Number of Inputs | 2 |
| Current - Quiescent ( Max) | 10 µA |
| Logic Type | NAND Gate |
| Current - Output High, Low | 9mA, 9mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 2ns @ 2.5V, 30pF |
| Series | 74AUC |
| Base Product Number | 74AUC00 |
| Input Logic Level - Low | 0V ~ 0.7V |
| Input Logic Level - High | 1.7V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74AUC00RGYR is a gates & inverters in the Combinational Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 14-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.300 units of SN74AUC00RGYR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74AUC00RGYR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.300 units of SN74AUC00RGYR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74AUC00RGYR available in?
The SN74AUC00RGYR by Texas Instruments is available in a 14-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74AUC00RGYR?
Unit pricing for SN74AUC00RGYR starts at $0.3652 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.