SN74LS684DWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Logic |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Magnitude Comparator |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Output | Active Low |
| Voltage - Supply | 4.85V ~ 5.25V |
| Number of Bits | 8 |
| Current - Output High, Low | 400µA, 24mA |
| Output Function | A=B, A>B |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 30ns @ 5V, 45pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LS684DWR is a logic comparators in the Combinational Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Logic, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.040 units of SN74LS684DWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LS684DWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.040 units of SN74LS684DWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LS684DWR available in?
The SN74LS684DWR by Texas Instruments is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LS684DWR?
Unit pricing for SN74LS684DWR starts at $3.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.