SN74LV125ARGYRG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LV125ARGYRG4 is a buffers, drivers, receivers & transceivers in the Buffers & Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 14-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.325 units of SN74LV125ARGYRG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LV125ARGYRG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.325 units of SN74LV125ARGYRG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LV125ARGYRG4 available in?
The SN74LV125ARGYRG4 by Texas Instruments is available in a 14-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LV125ARGYRG4?
Unit pricing for SN74LV125ARGYRG4 starts at $0.2790 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.