SN74LV4046ANS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Frequency - Max | 38MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | CMOS, TTL |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| P L L | Yes |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input: Output | 1:3 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | No/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LV4046ANS is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.051 units of SN74LV4046ANS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LV4046ANS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.051 units of SN74LV4046ANS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LV4046ANS available in?
The SN74LV4046ANS by Texas Instruments is available in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LV4046ANS?
Unit pricing for SN74LV4046ANS starts at $0.7950 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.