SN74LVC10ARGYR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Number of Circuits | 3 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Quiescent ( Max) | 1 µA |
| Logic Type | NAND Gate |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 4.7ns @ 3.3V, 50pF |
| Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LVC10ARGYR is a gates & inverters in the Combinational Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 30.686 units of SN74LVC10ARGYR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC10ARGYR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 30.686 units of SN74LVC10ARGYR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC10ARGYR available in?
The SN74LVC10ARGYR by Texas Instruments is available in a 14-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC10ARGYR?
Unit pricing for SN74LVC10ARGYR starts at $0.0750 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.