SN74LVC112ADT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | JK Type |
| Output Type | Complementary |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Clock Frequency | 150 MHz |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 5.9ns @ 3.3V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 µA |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Input Capacitance | 4.5 pF |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LVC112ADT is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.800 units of SN74LVC112ADT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC112ADT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.800 units of SN74LVC112ADT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC112ADT available in?
The SN74LVC112ADT by Texas Instruments is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC112ADT?
Unit pricing for SN74LVC112ADT starts at $0.9077 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.