SN74LVC1G374YZPR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Type | D-Type |
| Output Type | Tri-State |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 175 MHz |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 4ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3 pF |
| Function | Standard |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LVC1G374YZPR is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-XFBGA, DSBGA.
This device comes in a 6-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.000 units of SN74LVC1G374YZPR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC1G374YZPR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of SN74LVC1G374YZPR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC1G374YZPR available in?
The SN74LVC1G374YZPR by Texas Instruments is available in a 6-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC1G374YZPR?
Unit pricing for SN74LVC1G374YZPR starts at $0.3609 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.