SN74LVC1G80DBVRE4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Type | D-Type |
| Output Type | Inverted |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 160 MHz |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 4.5ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3.5 pF |
| Function | Standard |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LVC1G80DBVRE4 is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.163 units of SN74LVC1G80DBVRE4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC1G80DBVRE4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.163 units of SN74LVC1G80DBVRE4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC1G80DBVRE4 available in?
The SN74LVC1G80DBVRE4 by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC1G80DBVRE4?
Unit pricing for SN74LVC1G80DBVRE4 starts at $0.1410 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.