SN75ALS174AN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | Driver |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/ Receivers | 4/0 |
| Duplex | - |
| Receiver Hysteresis | - |
| Data Rate | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The SN75ALS174AN is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.695 units of SN75ALS174AN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN75ALS174AN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.695 units of SN75ALS174AN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN75ALS174AN available in?
The SN75ALS174AN by Texas Instruments is available in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN75ALS174AN?
Unit pricing for SN75ALS174AN starts at $6.59 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.