SN75DP118RHHR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 50mA |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 36-VQFN (6x6) |
| Data Rate ( Max) | 2.7Gbps |
| Output | DisplayPort |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Input | DisplayPort |
| Delay Time | 20ns |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance - Input | - |
| Applications | DisplayPort |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN75DP118RHHR is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 36-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 36-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.911 units of SN75DP118RHHR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN75DP118RHHR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.911 units of SN75DP118RHHR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN75DP118RHHR available in?
The SN75DP118RHHR by Texas Instruments is available in a 36-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN75DP118RHHR?
Unit pricing for SN75DP118RHHR starts at $1.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.