SN75LVCP422DBR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Current - Supply | 55mA |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Number of Channels | 2 |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Data Rate ( Max) | 3Gbps |
| Output | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Input | - |
| Delay Time | 300ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| Capacitance - Input | - |
| Applications | eSATA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN75LVCP422DBR is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.970 units of SN75LVCP422DBR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN75LVCP422DBR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.970 units of SN75LVCP422DBR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN75LVCP422DBR available in?
The SN75LVCP422DBR by Texas Instruments is available in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN75LVCP422DBR?
Unit pricing for SN75LVCP422DBR starts at $1.75 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.