SNJ54BCT374W
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CFlatpack |
| Type | D-Type |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Functions | Standard |
| Supplier Device Package | 20-CFP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 70 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 2mA, 48mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 9.1ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 60 mA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 6 pF |
| Series | 54BCT |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SNJ54BCT374W is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-CFlatpack.
This device comes in a 20-CFlatpack package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.821 units of SNJ54BCT374W in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SNJ54BCT374W in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.821 units of SNJ54BCT374W in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SNJ54BCT374W available in?
The SNJ54BCT374W by Texas Instruments is available in a 20-CFlatpack package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SNJ54BCT374W?
Unit pricing for SNJ54BCT374W starts at $0.0090 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.