TDA4AL88TGAALZRQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/System On Chip (SoC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 770-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 770-FCBGA (23x23) |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT |
| Architecture | DSP, MCU, MPU |
| Number of I/ O | 155 |
| Speed | 2GHz, 1GHz, 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A72, ARM® Cortex®-R5F, C66x, C7x |
| R A M Size | 1.5MB |
| Connectivity | MCAN, MMC/SD/SDIO, I²C, SPI, UART, USB |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TDA4AL88TGAALZRQ1 is a system on chip (soc) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/System On Chip (SoC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Package / Case: 770-BFBGA, FCBGA, Supplier Device Package: 770-FCBGA (23x23).
This device comes in a 770-BFBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 1.710 units of TDA4AL88TGAALZRQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TDA4AL88TGAALZRQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.710 units of TDA4AL88TGAALZRQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TDA4AL88TGAALZRQ1 available in?
The TDA4AL88TGAALZRQ1 by Texas Instruments is available in a 770-BFBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TDA4AL88TGAALZRQ1?
Unit pricing for TDA4AL88TGAALZRQ1 starts at $110.93 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.