THVD2410VDRCR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/ Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 250 mV |
| Data Rate | 250kbps |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The THVD2410VDRCR is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.016 units of THVD2410VDRCR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the THVD2410VDRCR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.016 units of THVD2410VDRCR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the THVD2410VDRCR available in?
The THVD2410VDRCR by Texas Instruments is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for THVD2410VDRCR?
Unit pricing for THVD2410VDRCR starts at $4.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.