TLC59208FIPWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | Linear |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | 17V |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Number of Outputs | 8 |
| Voltage - Supply ( Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply ( Min) | 3V |
| Dimming | PWM |
| Base Product Number | TLC59208 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLC59208FIPWR is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.977 units of TLC59208FIPWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLC59208FIPWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.977 units of TLC59208FIPWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLC59208FIPWR available in?
The TLC59208FIPWR by Texas Instruments is available in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLC59208FIPWR?
Unit pricing for TLC59208FIPWR starts at $1.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.