TLV1117LV18DCYT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 100 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1.3V @ 800mA |
| P S R R | 75dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV1117LV18DCYT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-261-4, TO-261AA.
This device comes in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.873 units of TLV1117LV18DCYT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV1117LV18DCYT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.873 units of TLV1117LV18DCYT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV1117LV18DCYT available in?
The TLV1117LV18DCYT by Texas Instruments is available in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV1117LV18DCYT?
Unit pricing for TLV1117LV18DCYT starts at $0.8820 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.