TLV62084ADSGT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Current - Output | 2A |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 4V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 2.7V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV62084ADSGT is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.450 units of TLV62084ADSGT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV62084ADSGT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.450 units of TLV62084ADSGT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV62084ADSGT available in?
The TLV62084ADSGT by Texas Instruments is available in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV62084ADSGT?
Unit pricing for TLV62084ADSGT starts at $0.1091 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.