TLV70018QDDCRQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| P S R R | 68dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 55 µA |
| Current- Supply( Max) | 270 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 300mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 1.8V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.25V @ 200mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV70018QDDCRQ1 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5, P S R R: 68dB (1kHz), Series: Automotive, AEC-Q100.
This device comes in a SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package.
FPGACenter currently has 19.359 units of TLV70018QDDCRQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV70018QDDCRQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 19.359 units of TLV70018QDDCRQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV70018QDDCRQ1 available in?
The TLV70018QDDCRQ1 by Texas Instruments is available in a SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV70018QDDCRQ1?
Unit pricing for TLV70018QDDCRQ1 starts at $0.4050 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.