TLV71318PDBVR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| P S R R | 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 75 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 1.8V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.7V @ 150mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV71318PDBVR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SC-74A, SOT-753, P S R R: 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ).
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package.
FPGACenter currently has 29.684 units of TLV71318PDBVR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV71318PDBVR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 29.684 units of TLV71318PDBVR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV71318PDBVR available in?
The TLV71318PDBVR by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV71318PDBVR?
Unit pricing for TLV71318PDBVR starts at $0.2241 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.