TLV75101PDSQT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| P S R R | 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Adjustable |
| Current- Quiescent( Iq) | 35 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Max) | 5.5V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.55V |
| Voltage- Input( Max) | 6V |
| Numberof Regulators | 2 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.88V @ 500mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV75101PDSQT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 10-WFDFN Exposed Pad, P S R R: 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ).
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 15.600 units of TLV75101PDSQT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV75101PDSQT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 15.600 units of TLV75101PDSQT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV75101PDSQT available in?
The TLV75101PDSQT by Texas Instruments is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV75101PDSQT?
Unit pricing for TLV75101PDSQT starts at $0.1993 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.