TLV76728DRVT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Current - Supply ( Max) | 1.5 mA |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 80 µA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.8V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.9V @ 1A |
| P S R R | 70dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, UVLO |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV76728DRVT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.309 units of TLV76728DRVT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV76728DRVT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.309 units of TLV76728DRVT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV76728DRVT available in?
The TLV76728DRVT by Texas Instruments is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV76728DRVT?
Unit pricing for TLV76728DRVT starts at $0.6437 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.