TM4C1230E6PMI7R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Speed | 80MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Series | Tiva™ C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Numberof I/ O | 49 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| E E P R O M Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.08V ~ 3.63V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TM4C1230E6PMI7R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 64-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT, Speed: 80MHz.
This device comes in a 64-LQFP package.
FPGACenter currently has 1.638 units of TM4C1230E6PMI7R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TM4C1230E6PMI7R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.638 units of TM4C1230E6PMI7R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TM4C1230E6PMI7R available in?
The TM4C1230E6PMI7R by Texas Instruments is available in a 64-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TM4C1230E6PMI7R?
Unit pricing for TM4C1230E6PMI7R starts at $15.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.