TMS320DM6446AZWTA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Interface | ASP, EBI/EMI, Host Interface, I²C, SPI, UART, USB |
| Supplier Device Package | 361-NFBGA (16x16) |
| Clock Rate | 513MHz DSP, 256.5MHz ARM® |
| Non- Volatile Memory | ROM (8kB) |
| On- Chip R A M | 160kB |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.3V |
| Voltage - Core | 1.20V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TMS320DM6446AZWTA is a dsp - digital signal processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors), Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 361-LFBGA.
This device comes in a 361-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.088 units of TMS320DM6446AZWTA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TMS320DM6446AZWTA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.088 units of TMS320DM6446AZWTA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TMS320DM6446AZWTA available in?
The TMS320DM6446AZWTA by Texas Instruments is available in a 361-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TMS320DM6446AZWTA?
Unit pricing for TMS320DM6446AZWTA starts at $42.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.