TMS320F28027DASR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 20 |
| Speed | 60MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 6K x 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 64KB (32K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 1.995V |
| Data Converters | A/D 7x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TMS320F28027DASR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width).
This device comes in a 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.094 units of TMS320F28027DASR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TMS320F28027DASR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.094 units of TMS320F28027DASR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TMS320F28027DASR available in?
The TMS320F28027DASR by Texas Instruments is available in a 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TMS320F28027DASR?
Unit pricing for TMS320F28027DASR starts at $7.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.