TMS320F28027DATR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Speed | 60MHz |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 6K x 16 |
| Numberof I/ O | 20 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 7x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (32K x 16) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 1.995V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TMS320F28027DATR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width), Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Speed: 60MHz.
This device comes in a 38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) package.
FPGACenter currently has 2.099 units of TMS320F28027DATR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TMS320F28027DATR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.099 units of TMS320F28027DATR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TMS320F28027DATR available in?
The TMS320F28027DATR by Texas Instruments is available in a 38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TMS320F28027DATR?
Unit pricing for TMS320F28027DATR starts at $11.99 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.