TMS320LF2406PZS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Speed | 30MHz |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Series | C2000™ C24x 16-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | C2xx DSP |
| R A M Size | 5K x 8 |
| Numberof I/ O | 41 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (32K x 16) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TMS320LF2406PZS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-LQFP, Peripherals: POR, PWM, WDT, Speed: 30MHz.
This device comes in a 100-LQFP package.
FPGACenter currently has 1.502 units of TMS320LF2406PZS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TMS320LF2406PZS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.502 units of TMS320LF2406PZS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TMS320LF2406PZS available in?
The TMS320LF2406PZS by Texas Instruments is available in a 100-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TMS320LF2406PZS?
Unit pricing for TMS320LF2406PZS starts at $8.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.