TPS2100DBVT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Current - Supply | 10 µA |
| Type | Source Selector Switch |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 4V |
| Ratio - Input: Output | 2:1 |
| F E T Type | N and P-Channel |
| Current - Output ( Max) | 500mA, 10mA |
| Delay Time - O N | - |
| Delay Time - O F F | - |
| Applications | Handheld/Mobile Devices |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2100DBVT is a or controllers & ideal diodes in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 28.780 units of TPS2100DBVT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2100DBVT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.780 units of TPS2100DBVT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2100DBVT available in?
The TPS2100DBVT by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2100DBVT?
Unit pricing for TPS2100DBVT starts at $1.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.