TPS2330IPW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Latched Fault, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 500 µA |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 3V ~ 13V |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate |
| Current - Output ( Max) | - |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2330IPW is a hot swap controllers in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Latched Fault, UVLO, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.744 units of TPS2330IPW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2330IPW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.744 units of TPS2330IPW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2330IPW available in?
The TPS2330IPW by Texas Instruments is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2330IPW?
Unit pricing for TPS2330IPW starts at $2.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.