TPS2388RTQR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Over Ethernet (PoE) Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Current - Supply | - |
| Type | Controller (PSE) |
| Power - Max | 670 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Auxiliary Sense | No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2388RTQR is a poe controllers in the Power Supervisors & Control family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Over Ethernet (PoE) Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 56-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.543 units of TPS2388RTQR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2388RTQR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.543 units of TPS2388RTQR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2388RTQR available in?
The TPS2388RTQR by Texas Instruments is available in a 56-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2388RTQR?
Unit pricing for TPS2388RTQR starts at $7.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.