TPS2400DBVR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Supply Controllers, Monitors |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Current - Supply | 1 mA |
| Voltage - Input | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Supply | 3.1V ~ 6.8V |
| Applications | Overvoltage Protection Controller |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2400DBVR is a power supply controllers & monitors in the Power Supervisors & Control family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Supply Controllers, Monitors, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.892 units of TPS2400DBVR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2400DBVR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.892 units of TPS2400DBVR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2400DBVR available in?
The TPS2400DBVR by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2400DBVR?
Unit pricing for TPS2400DBVR starts at $0.8517 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.