TPS2411RMST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Application | N+1 Power Supplies, High Availability |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-UFQFN |
| Current - Supply | 4.25 mA |
| Type | N+1 ORing Controller |
| Supplier Device Package | 14-UQFN (2.5x2.5) |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 3V ~ 16.5V |
| Ratio - Input: Output | N:1 |
| F E T Type | N-Channel |
| Delay Time - O F F | 130 ns |
| Base Product Number | TPS2411 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2411RMST is a or controllers & ideal diodes in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Application: N+1 Power Supplies, High Availability, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-UFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.576 units of TPS2411RMST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2411RMST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.576 units of TPS2411RMST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2411RMST available in?
The TPS2411RMST by Texas Instruments is available in a 14-UFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2411RMST?
Unit pricing for TPS2411RMST starts at $4.37 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.