TPS24700DGKR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Latched Fault, Thermal Limit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 1 mA |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 18V |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, UVLO |
| Current - Output ( Max) | - |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS24700DGKR is a hot swap controllers in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Latched Fault, Thermal Limit, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 28.200 units of TPS24700DGKR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS24700DGKR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.200 units of TPS24700DGKR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS24700DGKR available in?
The TPS24700DGKR by Texas Instruments is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS24700DGKR?
Unit pricing for TPS24700DGKR starts at $2.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.