TPS259807ONRGER
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Features | Latched Fault, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 800 µA |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 24V |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, Slew Rate, UVLO |
| Current - Output ( Max) | 8A |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS259807ONRGER is a hot swap controllers in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Features: Latched Fault, UVLO, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.262 units of TPS259807ONRGER in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS259807ONRGER in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.262 units of TPS259807ONRGER in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS259807ONRGER available in?
The TPS259807ONRGER by Texas Instruments is available in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS259807ONRGER?
Unit pricing for TPS259807ONRGER starts at $1.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.