TPS53515RVET
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Functions | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Series | SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type | Adjustable |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Current- Output | 12A |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage- Output( Max) | 5.5V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.6V |
| Voltage- Input( Max) | 18V |
| Voltage- Input( Min) | 1.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS53515RVET is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: 28-VFQFN Exposed Pad, Functions: Step-Down, Topology: Buck.
This device comes in a 28-VFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 9.471 units of TPS53515RVET in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS53515RVET in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.471 units of TPS53515RVET in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS53515RVET available in?
The TPS53515RVET by Texas Instruments is available in a 28-VFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS53515RVET?
Unit pricing for TPS53515RVET starts at $3.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.