TPS544C25RVFT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-PowerLFQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 40-LQFN-CLIP (7x5) |
| Current - Output | 30A |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 5.5V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 4.5V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS544C25RVFT is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 40-PowerLFQFN.
This device comes in a 40-PowerLFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.310 units of TPS544C25RVFT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS544C25RVFT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.310 units of TPS544C25RVFT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS544C25RVFT available in?
The TPS544C25RVFT by Texas Instruments is available in a 40-PowerLFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS544C25RVFT?
Unit pricing for TPS544C25RVFT starts at $5.59 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.