TPS562201DDCR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Functions | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Adjustable |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 580kHz |
| Current- Output | 2A |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage- Output( Max) | 7V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.768V |
| Voltage- Input( Max) | 17V |
| Voltage- Input( Min) | 4.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS562201DDCR is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6, Functions: Step-Down, Topology: Buck.
This device comes in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package.
FPGACenter currently has 41.258 units of TPS562201DDCR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS562201DDCR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 41.258 units of TPS562201DDCR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS562201DDCR available in?
The TPS562201DDCR by Texas Instruments is available in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS562201DDCR?
Unit pricing for TPS562201DDCR starts at $0.2275 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.