TPS56C231LRNNR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-VFQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 17V |
| Functions | Step-Down |
| Supplier Device Package | 18-VQFN-HR (3.5x3.5) |
| Current - Output | 12A |
| Frequency - Switching | 400kHz, 800kHz, 1.2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output ( Max) | 5.5V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 3.8V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS56C231LRNNR is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 18-VFQFN.
This device comes in a 18-VFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.933 units of TPS56C231LRNNR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS56C231LRNNR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.933 units of TPS56C231LRNNR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS56C231LRNNR available in?
The TPS56C231LRNNR by Texas Instruments is available in a 18-VFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS56C231LRNNR?
Unit pricing for TPS56C231LRNNR starts at $2.70 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.