TPS715345DCKRM3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| P S R R | 60dB (100kHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 4.8 µA |
| Current- Supply( Max) | 5.8 µA |
| Current- Output | 50mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3.45V |
| Voltage- Input( Max) | 24V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current |
| Voltage Dropout( Max) | 0.75V @ 50mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS715345DCKRM3 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, P S R R: 60dB (100kHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ).
This device comes in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package.
FPGACenter currently has 9.000 units of TPS715345DCKRM3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS715345DCKRM3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of TPS715345DCKRM3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS715345DCKRM3 available in?
The TPS715345DCKRM3 by Texas Instruments is available in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS715345DCKRM3?
Unit pricing for TPS715345DCKRM3 starts at $0.6300 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.