TPS784085BQWDRBRQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| P S R R | 65dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 40 µA |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current- Output | 300mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.85V |
| Voltage- Input( Max) | 6V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.78V @ 300mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS784085BQWDRBRQ1 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad, P S R R: 65dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz), Series: Automotive, AEC-Q100.
This device comes in a 8-VDFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 8.820 units of TPS784085BQWDRBRQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS784085BQWDRBRQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.820 units of TPS784085BQWDRBRQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS784085BQWDRBRQ1 available in?
The TPS784085BQWDRBRQ1 by Texas Instruments is available in a 8-VDFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS784085BQWDRBRQ1?
Unit pricing for TPS784085BQWDRBRQ1 starts at $0.6930 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.