TPS79330DBVRG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| P S R R | 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 220 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 200mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.2V @ 200mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS79330DBVRG4 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Package / Case: SC-74A, SOT-753, P S R R: 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz), Operating Temperature: -40°C ~ 150°C, Output Type: Fixed.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package.
FPGACenter currently has 28.677 units of TPS79330DBVRG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS79330DBVRG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.677 units of TPS79330DBVRG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS79330DBVRG4 available in?
The TPS79330DBVRG4 by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS79330DBVRG4?
Unit pricing for TPS79330DBVRG4 starts at $0.1674 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.