TPS7A02185PDQNR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Current - Output | 200mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 60 nA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.85V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.45V @ 200mA |
| P S R R | 55dB (1kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Base Product Number | TPS7A02185 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS7A02185PDQNR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 4-XDFN Exposed Pad.
This device comes in a 4-XDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 17.128 units of TPS7A02185PDQNR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS7A02185PDQNR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 17.128 units of TPS7A02185PDQNR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS7A02185PDQNR available in?
The TPS7A02185PDQNR by Texas Instruments is available in a 4-XDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS7A02185PDQNR?
Unit pricing for TPS7A02185PDQNR starts at $0.6030 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.