TPS7A2012PYCJR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFBGA, DSBGA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 6V |
| Supplier Device Package | - |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 300mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 15 µA |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.355V @ 300mA |
| P S R R | 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS7A2012PYCJR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 4-XFBGA, DSBGA.
This device comes in a 4-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.871 units of TPS7A2012PYCJR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS7A2012PYCJR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.871 units of TPS7A2012PYCJR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS7A2012PYCJR available in?
The TPS7A2012PYCJR by Texas Instruments is available in a 4-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS7A2012PYCJR?
Unit pricing for TPS7A2012PYCJR starts at $0.3240 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.