TPS7A9001DSKT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 10-SON (2.5x2.5) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 4 mA |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 5.7V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.2V @ 500mA |
| P S R R | 50dB (100kHz) |
| Protection Features | Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS7A9001DSKT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.678 units of TPS7A9001DSKT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS7A9001DSKT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.678 units of TPS7A9001DSKT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS7A9001DSKT available in?
The TPS7A9001DSKT by Texas Instruments is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS7A9001DSKT?
Unit pricing for TPS7A9001DSKT starts at $0.9754 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.