TPS7B6950DBVR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| P S R R | 60dB (100Hz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 25 µA |
| Current- Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage- Input( Max) | 40V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.8V @ 100mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS7B6950DBVR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SC-74A, SOT-753, P S R R: 60dB (100Hz), Operating Temperature: -40°C ~ 105°C.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package.
FPGACenter currently has 14.101 units of TPS7B6950DBVR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS7B6950DBVR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.101 units of TPS7B6950DBVR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS7B6950DBVR available in?
The TPS7B6950DBVR by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS7B6950DBVR?
Unit pricing for TPS7B6950DBVR starts at $0.6120 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.