UA7815CKTTR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 30V |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-3 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 15V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 2V @ 1A |
| P S R R | 78dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The UA7815CKTTR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA.
This device comes in a TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.350 units of UA7815CKTTR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UA7815CKTTR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.350 units of UA7815CKTTR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UA7815CKTTR available in?
The UA7815CKTTR by Texas Instruments is available in a TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UA7815CKTTR?
Unit pricing for UA7815CKTTR starts at $0.4844 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.