UCC28781ARTWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-WQFN (4x4) |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 14V ~ 34V |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback, Secondary Side SR |
| Voltage - Start Up | 500 mV |
| Duty Cycle | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | Soft Start |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UCC28781ARTWR is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.631 units of UCC28781ARTWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UCC28781ARTWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.631 units of UCC28781ARTWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UCC28781ARTWR available in?
The UCC28781ARTWR by Texas Instruments is available in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UCC28781ARTWR?
Unit pricing for UCC28781ARTWR starts at $1.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.